Grzegorz Malinowski i jego portret studyjny na 1 lub 3 źródła światła

Grzegorz Malinowski jest utalentowanym artystą, którego pasją jest tworzenie różnorodnych treści wizualnych. Jego głównym obszarem specjalizacji jest fotografia modowa oraz portretowa, obejmując sesje o charakterze zarówno biznesowym, jak i pełnym subtelnej sensualności. Jest także pierwszym polskim Ambasadorem renomowanej marki Rotolight.

Warsztaty Malowane Światłem

W ramach swojej działalności edukacyjnej Grzegorz aktywnie organizuje oraz prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne z cyklu „Malowane Światłem”. Podczas tych zajęć przekazuje uczestnikom kluczowe aspekty pracy z modelką. Umiejętności efektywnego operowania światłem oraz sztukę planowania i realizacji kompletnych sesji fotograficznych. Wyjaśnia zarówno zalety wykorzystania produktów Rotolight jako studyjnych lamp błyskowych, jak i atuty płynące z ich możliwości pracy w formie stałego źródła światła LED. Tzw. „światła ciągłego”.

Portrety w malarskim stylu z jednym źródłem światła

Na jednym z warsztatów „Malowane Światłem” Grzegorz zaprezentował jak zmienia się dynamika zdjęć gdy stosujemy jedno lub kilka źródeł światła. Stosując jedno skupione lub rozproszone źródło zazwyczaj otrzymujemy portrety i sylwetki w bardzo subtelnym ujęciu. Takie zdjęcia z uwagi na ich charakterystyczny wyraz nie przypadkiem nazywamy ujęciami malarskimi.

fot. Grzegorz Malinowski

Aby uzyskać taki efekt Grzegorz stosuje lampę Rotolight AEOS 2 PRO wraz z parabolicznym Softboxem Rotolight R90 (90 cm). W przypadku takich ujęć, bardzo owocnym jest zastosowanie grida. Plaster miodu kierunkuje i porządkuje strumień światła, odcinając modelkę od tła zastanych warunków. Ukierunkowany słup światła, odcina, wyczernia otoczenie pięknie eksponując modela lub modelkę. Jest to ponadczasowa technika fotografowania znajdująca zastosowanie w wielu sytuacjach.

Pełny portret

W fotografii termin „pełny portret” odnosi się do kompozycji, w której fotograf wyraźnie przedstawia całą postać modela, ukazując ją od głowy do stóp. To oznacza, że obraz obejmuje całą sylwetkę osoby, zwykle wraz z tłem i otoczeniem. W „pełnym portrecie” celem jest zaprezentowanie całej postaci, co może być istotne w kontekstach, gdzie istotne są zarówno detale związane z wyglądem zewnętrznym, jak i ogólny styl, poza oraz rekwizyty.

Jest to przeciwieństwo portretu zbliżonego („głowy i ramion”), który skupia się przede wszystkim na twarzy i górnej części ciała modela. „Pełny portret” pozwala na pokazanie postaci w szerszym kontekście i może być używany w różnych dziedzinach fotografii, takich jak portret artystyczny, fotografia mody, portret biznesowy czy nawet fotografia dokumentalna.

Kreatywność na 3 źródła światła

Kiedy zastosujemy kilka źródeł światła możemy wykorzystać zupełnie inne, bardziej dynamiczne, ale równie efektowne techniki. W przypadku zastosowania światła głównego, światła kontrującego i wypełniającego wymagana jest szersza wiedza i doświadczenie. Jednakże otrzymane efekty zachęcają do prób i testów pracy w tym kierunku. Niewątpliwym wsparciem jest tu zastosowanie praktycznych i łatwych w użyciu lamp Rotolight. Na tym planie autor zastosował aż trzy źródła światła. Dla Grzegorza ważne jest, aby lampy miały odpowiednią moc i płynną regulację, oraz możliwość banalnie prostego doboru temperatury świecenia oraz kolorów RGBWW.

Jako główne z pomocą znowu przyszła lampa AEOS 2 PRO. Zamontowana w parabolicznym softboxie o średnicy 90 cm zapewniała równe, miękkie światło portretowe. Ustawienie nieco cieplejszej barwy okazało się korzystniejsze niż klasyczne 5500K, gdyż dało to efekt cieplejszego i milszego w odbiorze odcienia skóry modelki.

Aby nieco obrysować postać modelki, konieczne było zastosowanie światła kontrującego. Posłużyła do tego kompaktowa lampa Rotolight NEO 3 PRO z rozpraszającą dyfuzją kopułkową. Swobodny dobór mocy i koloru tej małej lampy studyjnej pozwolił sprawnie dobrać parametry do zastanych warunków.

Potęga koloru światła paneli LED RGBWW

Grzegorz fotografował w zastanych warunkach studyjnych, gdzie postanowił wykorzystać podświetloną, białą ścianę. Niestety nie dawała ona oczekiwanego efektu, gdyż jej kolor i naświetlenie było płaskie i mało wyraziste. Dopiero doświetlenie tła czerwoną barwą światłą lampy AEOS 2 PRO dopełniło plan i rozpoczęła się właściwa sesja fotograficzna.

Lampy Rotolight NEO 3 PRO i AEOS 2 PRO zapewniają niezwykle łatwe, ale jednocześnie szerokie i płynne możliwości zarządzania barwą światła. Obydwa modele dzięki panelom RGBWW oferują 16,7 miliona kolorów. Dzięki temu możemy swobodnie korzystać z potężnej ich palety zastępując z powodzeniem tradycyjne filtry żelowe.

fot. Grzegorz Malinowski

Portretując możemy stosować różne techniki oświetleniowe. W zależności od stylizacji, założonego celu i możliwości sprzętowych możemy w nieograniczony sposób kreować nasze prace. Ważnym jest żeby próbować, testować zmieniać ustawienia i plany. W ten sposób fotograf staje się wielozadaniowym twórcą odnajdującym się wielu fotograficznych zadaniach. 

W trakcie tych sesji Grzegorz zastosował bezprzewodowe lampy Rotolight AEOS 2 PRO oraz NEO 3 PRO. Lampy te świecą zarówno wygodniejszym w kontroli światłem ciągłym, jak i mocniejszym światłem błyskowym. Jest to unikalna funkcja lamp Rotolight, dzięki której każdy fotograf może wybrać bardziej odpowiadającą mu technikę pracy.

Dowiedz się więcej nt. pracy Grzegorza Malinowskiego odwiedzając jego stronę internetową, konto Facebook czy Instagram oraz oficjalny profil Ambasadora marki Rotolight. Zapytaj o jego ofertę edukacyjnych warsztatów fotograficznych.

Udostępnij: